Končí vám fixácia hypotéky? Tieto tipy vám môžu pomôcť ušetriť
Hypotekárny úver má určitú dobu fixácie, kedy máte fixovanú výšku úrokovej sadzby na určitú dobu. Ak ste si hypotéku brali v roku 2014, úrokové sadzby v tej dobe boli výrazne odlišné od súčasných. Po desiatich rokoch tak prichádza čas na zmenu a s koncom fixačného obdobia aj nové možnosti, no v neposlednom rade výrazne vyššie úrokové sadzby. Aké možnosti sa v súčasnosti naskytujú pre riešenie tejto situácie? Banka, v ktorej máte aktuálne hypotekárny úver má povinnosť oboznámiť vás o zmene úrokovej sazdby, pričom počas tejto doby máte čas na rozhodnutie sa, čo ďalej.
Aj nájom sa môže predražiť. Na čo si dať pozor?
Pri vytváraní nájomnej zmluvy je dobré si v podmienkach nájmu uviesť presné povinnosti a práva oboch strán. Pokiaľ sa tak neudeje, môžu neskôr vznikať problémy, ktorými trpí jedna alebo druhá strana. Jedná sa najmä o investíciu do bytu, ktorý je v nájme. Kto má čo zaplatiť? To je otázka, ktorú rieši mnoho nájomníkov a prenajímateľov.
Oplatí sa pred predajom domu investovať do jeho renovácie?
Ak sa chystáte predávať nehnuteľnosť, mali by ste prehodnotiť, či je vhodné niektoré časti domu renovovať, alebo nie. Niektoré renovácie totiž môžu kupujúcich, ktorí majú napríklad odlišný štýl, odradiť od kúpy. Kam sa teda investovať oplatí a ktoré vylepšenia neprinášajú návratnosť takú, ako by ste si predstavovali?
Vecné bremeno pri nehnuteľnostiach – strašiak alebo dobrý pomocník?
Na čo slúži vecné bremeno? Dokážeme zistiť, či je na konkrétnej nehnuteľnosti zriadené? Môže ovplyvniť kúpu či predaj nehnuteľnosti? Aj na tieto otázky mám pre Vás odpoveď.
Vlastníte byt? Tieto práva a povinnosti sa vás týkajú
Pokiaľ vlastníte byt, prípadne sa chystáte byt kupovať, mali by ste vedieť, že okrem práv budete mať pravdepodobne aj rôzne povinnosti. Oproti majiteľom rodinného domu musíte znášať rôzne obmedzenia spájajúce sa práve s bývaním v bytovom dome a právami ostatných obyvateľov. Všetky zmeny, úpravy či starostlivosť o spoločné priestory by ste mali riešiť so susedmi, správcom bytového domu či bytovým družstvom a pri návrhoch na úpravy sa musíte všetci zhodnúť. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko sa vás týka a na čo si ako vlastník bytu musíte dávať pozor.
Dlhodobý versus krátkodobý prenájom – čo sa oplatí viac?
Investovanie do realít je stále jedným z najbezpečnejších spôsobov zhodnocovania vlastných financií. Ak si kúpite investičný byt, mali by ste sa rozhodnúť, či ho budete využívať na dlhodobý alebo krátkodobý prenájom.
Od 01.04.2024 sa zvyšujú poplatky nielen na Katastri nehnuteľností. Využite posledný mesiac za súčasné, nižšie poplatky.
Od 1. apríla 2024 dôjde na Slovensku k výraznému zvýšeniu poplatkov na katastri nehnuteľností a nie len tam. Táto zmena sa dotkne mnohých oblastí, vrátane poplatkov za rôzne katastrálne konania. Máte posledný mesiac na vybavenie konania za nižšie poplatky, tak neváhajte a zaistite si potrebné úkony ešte dnes.
V nasledujúcom článku nájdete prehľadnú tabuľku s novými sumami za poplatky, okrem toho sa dozviete ako Vás tieto zmeny môžu ovplyvniť a ako na ne reagovať.
Nechce sa Vám čítať ? Pozrite alebo vypočujte si rozhovor so mnou pre RTVS kliknutím tu.
Plánujete kúpu investičnej nehnuteľnosti? Tieto aspekty vám môžu pomôcť pri správnom rozhodnutí
Investovanie do nehnuteľnosti je stále jednou z najstabilnejších investícií a okrem iného výbornou formou získavania pasívneho príjmu. Ak však nedisponujete dostatočne vysokou hotovosťou, je tu pre vás riešenie, ktorým je investičná hypotéka. Keďže ceny nehnuteľností z dlhodobého hľadiska stále rastú, a aj napriek miernemu poklesu či stabilizácii cien v poslednej dobe, je to stále výborná investičná príležitosť na zhodnotenie financií.
Čo robiť, ak vám sused spôsobil škodu na vašom pozemku?
Vzťahy so susedmi bývajú často náročné, no udržať si dobrý vzťah je skutočne nad zlato. Môže sa však stať, že sused vám či už úmyselne alebo neúmyselne poškodí pozemok alebo majetok. Najčastejšie dochádza k poškodeniu plotov, múrov či stromov a väčšinou sa to stáva buď činnosťou alebo nečinnosťou suseda. Príčinou môže byť napríklad rozpad múru, pád strešnej krytiny, zlomený strom alebo zosuv pôdy a podobne.
Nadobudli - kúpili, zdedili, dostali ste darom, predali alebo darovali ste v roku 2023 nehnuteľnosť? Nezabudnite, že vás čaká podanie daňového priznania.
Pokiaľ ste v roku 2023 nadobudli - kúpili, dostali ste darom, zdedili, alebo predali či darovali nehnuteľnosť (môže to byť aj nehnuteľnosť kúpená, zdedená, darovaná alebo predaná v roku 2022 - rozhodujúci je dátum povolenia vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností a to od 01.01.2023 do 31.12.2023) nezabudnite na to, že od 02.01.2024 do 31.01.2024 budete musieť podať daňové priznanie.